Pogłoski o śmierci Credit Suisse są mocno przesadzone

Pogłoski o śmierci Credit Suisse są mocno przesadzone

Pogłoski o śmierci Credit Suisse są mocno przesadzone

Globalny pożyczkodawca z siedzibą w Szwajcarii Credit Suisse Group AG rozpoczął się w tym tygodniu bardzo poważnie po tym, jak jego akcje spadły o 11%, wartość najbardziej ryzykownych papierów dłużnych spadła o ponad 10%, a koszt zakupu instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia się przed upadkiem banku gwałtownie wzrósł.

Akcje banku ostatecznie wyzdrowiał najwięcej strat do końca dnia w poniedziałek 3 października. Mimo to kapitalizacja rynkowa globalnego pożyczkodawcy jest o połowę niższa niż na początku roku, a wyniki za pierwsze półrocze są na minusie.

Do obaw globalnych pożyczkodawców przyczyniły się w tym tygodniu spekulacje inwestorów w mediach społecznościowych, kwestionujące stabilność banku. Ta spekulacja obudził ducha wśród niektórych obserwatorów rynku, że awaria Credit Suisse może wywołać podobną globalną zarazę, jak Bracia Lehman’ rozbić się które pomogły wywołać Wielką Recesję półtorej dekady temu.

Zdaniem kilku ekspertów rynkowych ta obawa jest przesadzona. Mimo to Credit Suisse prowadzi działania restrukturyzacyjne, które mają doprowadzić do sprzedaży aktywów, co w pewnym stopniu wpłynie na rynki światowe, w tym na rynek hipotecznych papierów wartościowych marek własnych w Stanach Zjednoczonych, gdzie działa również europejski pożyczkodawca.

„O mój Boże, to wydaje się być wspólnym wysiłkiem siania paniki”.

– Boaz Weinstein

Jednak w związku ze strachem przed infekcją Citigroup Analityk Keith Horowitz napisał w niedawnej notatce badawczej, że „nie widzimy powodów do niepokoju”.

„Uważamy, że akcje amerykańskich banków są tutaj bardzo atrakcyjne” – powiedział niedawno Horowitz Raport MarketWatch. „Rozumiemy naturę obaw [with Credit Suisse]ale obecna sytuacja to dzień i noc od 2007 r., ponieważ bilanse różnią się zasadniczo pod względem kapitału i płynności, a my staramy się dostrzec cokolwiek systemowego”.

Boaz Weinstein, założyciel funduszu hedgingowego Saba zarządzanie kapitałem powiedział w a post na Twitterze Odnosząc się do spekulacji, które pojawiły się w mediach społecznościowych na temat perspektywy upadku Credit Suisse: „O mój Boże, to wydaje się skoordynowanym wysiłkiem siania paniki”.

Łatwy cel

W pewnym sensie Credit Suisse jest łatwym celem dla krytyków. W ubiegłym roku bank poniósł miliardowe straty w związku z upadkiem brytyjskiej firmy finansowej Kapitał Greensill i amerykański fundusz o nazwie Zarządzanie kapitałem Archegos.

Do tego, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił w październiku 2021 r., że Credit Suisse przyznał się do spisku mającego na celu popełnienie oszustwa związanego z przelewem bankowym i zawarł z pożyczkodawcą umowę o odroczeniu oskarżenia o trzy lata.

„Credit Suisse Group AG, globalna instytucja finansowa z siedzibą w Szwajcarii, oraz Credit Suisse Securities (Europe) Limited, jej brytyjska spółka zależna, przyznały się do pomocy amerykańskim i międzynarodowym inwestorom w finansowaniu pożyczki 850 milionów dolarów na projekt połowów tuńczyka w Mozambiku i zostali skazani na ponad 547 milionów dolarów kar, grzywien i zwolnień na podstawie skoordynowanych rezolucji z władzami karnymi i cywilnymi w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii” – czytamy w komunikacie prasowym Stany Departamentu Sprawiedliwości USA.

Następnie, w maju tego roku, Wielka Brytania Regulator finansowy Umieścić Credit Suisse na liście obserwacyjnej instytucji, które potrzebują ściślejszego nadzoru, zgodnie z raportem czasy finansowe.

Pomimo brodawek Credit Suisse nadal ma jeden z najsilniejszych współczynników kapitałowych wśród swoich pożyczkodawców, 13,5% na koniec drugiego kwartału znacznie powyżej tego Wymagane co najmniej 9,6% według urzędników bankowych ma bufor kapitałowy w wysokości 100 miliardów dolarów.

Część spekulacji na temat losu globalnego banku wywołała niedawno notatka wysłana do pracowników przez nowego prezesa Credit Suisse, Ulricha Kornera. W notatce wskazał, że nowa strategia biznesowa banku zostanie ogłoszona jeszcze w tym miesiącu, kiedy Credit Suisse ogłosi wyniki za trzeci kwartał. Pożyczkodawca odnotował stratę netto w wysokości prawie 1,9 miliarda dolarów w pierwszej połowie 2022 r. aktualny rachunek zysków i strat.

„Bank realizuje obecnie szereg inicjatyw strategicznych, w tym potencjalne zbycia i sprzedaż aktywów” – powiedział Credit Suisse w niedawnym oświadczeniu. Raporty Bloomberga.

Sprzedaż aktywów na stole obejmuje sprzedaż pożyczkodawcy Grupa produktów sekurytyzowanychwedług raportu autorstwa Globalna analiza rynku S&P. Działalność handlowa Credit Suisse jest doceniana 75 miliardów dolarów w aktywach, zawiera relacje globalnego banku z RMBS (Residential Mortgage Backed Securities).

„Credit Suisse zbada „strategiczne opcje” dla swojej działalności związanej z produktami sekurytyzowanymi, w tym otwarcie na kapitał osób trzecich”, mówi raport S&P Global.

Apollo Global Management Inc. oraz BNP Paribas SA należą do stron poszukujących udziałów w firmie, donosi Bloomberg, dodając, że Credit Suisse prawdopodobnie zachowałby również udziały własnościowe w transakcji.

„Nasza platforma handlowa [the securitized products group] zapewnia płynność rynkową dla szerokiej gamy pożyczek i papierów wartościowych, w tym papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką mieszkaniową (RMBS), papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami (ABS) i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką komercyjną (CMBS)”, zgodnie z Credit Suisse w swoim raporcie rocznym 2021.

Dodaje Leo Wong, partner z Nowego Jorku Zarządzanie zasobami wodospaduglobalny menedżer ds. inwestycji alternatywnych z około 11 miliardami dolarów w aktywach pod zarządzaniem:

„Nie jestem pewien, czy możemy to skomentować [Credit Suisse] i niezależnie od potencjalnych transakcji, nad którymi pracują, ale są dominującym dostawcą płynności, szczególnie w obszarze kredytów hipotecznych, zarówno po stronie bankowej, jak i udzielaniu pożyczek wielu pożyczkodawcom hipotecznym.

Credit Suisse, za pośrednictwem swojej nowojorskiej spółki zależnej DLJ Mortgage Capital Inc. i swojego partnera RMBS CSMC Trust, sfinalizował osiem transakcji sekurytyzacyjnych marek własnych w Stanach Zjednoczonych od tego roku do września. Transakcje zostały wygrane przez fundusze hipoteczne typu nonprime o łącznej wartości 3,27 miliarda dolarów Agencja ratingowa Kroll Bond.

Przez cały miniony rok za pośrednictwem CSMC Trust wystawiono 11 umów o wartości 3,6 miliarda dolarów. Wszystkie te oferty z wyjątkiem dwóch obejmowały kredyty typu non-prime jako zabezpieczenie.

„Sektor kredytów hipotecznych był kluczowym obszarem inwestycyjnym w całej historii Credit Suisse” – wynika z raportu Fitch Ratings dotyczącego głównych agregatorów na amerykańskim rynku RMBS. „…Pożyczki są aktywnie sprzedawane różnym inwestorom, zarówno w sprzedaży hurtowej, jak i w transakcjach sekurytyzowanych, w zależności od potrzeb klienta. … Credit Suisse jest również aktywnie zaangażowany w PLS [private label securities] Rynek wtórny jako ubezpieczyciel i dostawca finansowania zapasów.”

Globalny wiatr w twarz

Credit Suisse, choć nie jest na skraju upadku, jako bank globalny stoi przed wyzwaniami, które wpływają również na kanały płynności amerykańskiego sektora mieszkaniowego – takie jak nadchodząca zmiana właściciela w sektorze produktów sekurytyzowanych banku. Gospodarka europejska jako całość i gracze w sektorze finansów domowych również znajdują się pod silną presją gospodarczą podobną do obecnej gospodarki amerykańskiej i ostatecznie z nią splecioną.

Inflacja jest gorąca w strefie euro, a także w krajach pozaeuropejskich, w tym w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, osiągnąć 10% we wrześniu w gospodarce 19 członków strefy euro. I, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, europejskie banki centralne podnoszą stopy procentowe, aby zwalczyć de facto globalny kryzys inflacyjny spowodowany rosnącymi cenami energii i żywności oraz niedoborami łańcuchów dostaw – wszystko to zaostrzone przez wojnę na Ukrainie.

Na wyniki banku istotny wpływ miało wiele czynników zewnętrznych, w tym niekorzystne warunki geopolityczne, makroekonomiczne i rynkowe” – powiedział Credit Suisse Publikacja wyników za drugi kwartał. „Te trudne okoliczności przyniosły wyniki, które przyćmiły siłę naszych wiodących klientów we wszystkich czterech obszarach działalności banku. Konieczność podjęcia zdecydowanych działań jest oczywista…”

Kredytobiorcy hipoteczni, w tym ci, którzy aktywnie zmieniają swoje kredyty hipoteczne, stoją w obliczu rosnącej presji ze strony rosnących kosztów utrzymania.

– raport FCA

Tom Capasse, partner zarządzający i współzałożyciel Waterfall Asset Management, dodaje, że w Europie czeka nas jeszcze więcej bólu. Wskazuje na dane dotyczące brytyjskiego rynku mieszkaniowego – gdzie miliony kredytów hipotecznych wygasną w ciągu najbliższych kilku lat i będą musiały zostać przywrócone w środowisku rosnących stóp procentowych. To Bank Anglii Pod koniec ubiegłego miesiąca podniósł główną stopę procentową o pół punktu procentowego, do 2,25%, najwyższy poziom od 2008 r., przy czym roczna inflacja w Zjednoczonym Królestwie (Polska) powinna osiągnąć 10% przed końcem roku.

„Zobaczysz znaczne przestoje [in the UK]tak jak widziałeś to w latach 70. i 80. XX wieku [in the U.S.]- przewidywał Capasse. „Jeśli chodzi o względne ryzyko w tym środowisku rosnących stóp procentowych w stosunku do kredytów mieszkaniowych, zdecydowanie istnieją w krajach Wspólnoty Narodów[going to be] znaczące niewykonanie zobowiązania związane z ryzykiem płatności.”

Analiza Wielkiej Brytanii Regulator finansowy (FCA) pokazuje, że 74% kredytów hipotecznych (6,3 miliona) w Wielkiej Brytanii ma oprocentowanie stałe, zwykle od dwóch do pięciu lat, a pozostałe (26% lub 2,2 miliona) mają zmienną stopę procentową i są oparte na benchmarku.

„Kredytobiorcy hipoteczni, w tym ci, którzy aktywnie zmieniają swoje kredyty hipoteczne, stoją w obliczu rosnącej presji ze względu na rosnące koszty życia” – czytamy w raporcie FCA. “Mniej więcej połowa obecnych kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu wygasa w ciągu najbliższych dwóch lat.”

Website | + posts

Robert Fertała jest doświadczonym i kompetentnym specjalistą od nieruchomości, który posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Jego wiedza i umiejętności pozwalają mu pomagać klientom w znalezieniu najlepszych nieruchomości dostępnych na rynku, a także w negocjowaniu korzystnych warunków transakcji.

Robert jest znany z precyzji i skrupulatności w swojej pracy. Zawsze dokładnie analizuje każdą ofertę, aby upewnić się, że spełnia ona oczekiwania jego klientów. Jest również bardzo cierpliwy i gotowy do słuchania potrzeb swoich klientów, co pozwala mu lepiej zrozumieć ich oczekiwania i pomóc w znalezieniu idealnej nieruchomości.

Jego znajomość rynku nieruchomości oraz aktualnych trendów i przepisów pozwala mu doradzać klientom w kwestiach związanych z inwestowaniem w nieruchomości, a także w sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Dzięki swojemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu, Robert Fertała cieszy się uznaniem wśród swoich klientów i jest uważany za jednego z najlepszych specjalistów od nieruchomości w branży.

No Comments

Post A Comment