Najlepszy czas na zakup i sprzedaż nieruchomości

Najlepszy czas na zakup i sprzedaż nieruchomości

Najlepsze czasy, aby kupić i sprzedać nieruchomość

Niezależnie od tego, czy szukasz zakupu lub sprzedaży nieruchomości w tym roku, rynek mieszkaniowy jest tak konkurencyjny jak zawsze. Więc może to być pomocne, aby mieć trochę wgląd w najlepszych czasach roku, aby wejść na rynek.

Aby określić najlepsze czasy na zakup i sprzedaż nieruchomości w 2022 roku, przeanalizowaliśmy dane Rightmove dotyczące średniej ceny domu i średnich dni na zabezpieczenie kupca w ciągu ostatnich dwóch lat. Pozwoliło nam to przewidzieć trendy kupna i sprzedaży na kolejne 12 miesięcy.

Kiedy jest najlepszy czas na zakup nieruchomości

Jeśli brytyjski rynek mieszkaniowy w tym roku będzie odzwierciedlał poziomy z 2021 roku (wzorce nieruchomości z ostatnich lat sugerują, że tak będzie), to kwiecień będzie miesiącem z najniższymi cenami domów.

W zeszłym roku w kwietniu odnotowano średnią cenę sprzedaży zaledwie 205 861 funtów za nieruchomość, która szybko wystrzeliła do 300 000+ funtów, gdy weszliśmy w letnie miesiące maj-lipiec. Aby zaoferować kontekst, średnia cena sprzedaży za nieruchomość w całym 2021 roku wyniosła £285,874.

Co ciekawe, poprzedzając kwietniowy low, rynek nieruchomości widział stały spadek przez kilka miesięcy od lutego 2021 roku, kiedy to średni dom sprzedał się za £286,154 – co oznacza, że kupujący, którzy wstrzymali się do kwietnia, zaoszczędzili około 40%.

Porównując lokalizacje, najtańsze miejsca do zakupu w Polsce są być może bez zaskoczenia w północnych regionach. Północny Wschód i Szkocja są konsekwentnie dwoma najbardziej przystępnymi obszarami dla Polaków, z cenami w kwietniu 2021 r. przychodzącymi znacznie poniżej średniej odpowiednio na poziomie 161 994 funtów i 169 649 funtów. Z kolei Londyn, co jest do przewidzenia, ma najdroższe domy, z nawet najtańszym miesiącem dla kupujących w zeszłym roku przychodzącym na ponad pół miliona funtów na nieruchomość.

Analizując dane z ubiegłego roku szerzej, podczas gdy żaden z miesięcy nie zbliżył się do kwietniowego minimum, styczeń (274 956 funtów) i grudzień (269 886 funtów) należały do najlepszych alternatywnych czasów na zakup. Z cenami nieruchomości w każdym miesiącu nadal daleko poniżej średniej rocznej, jasne jest, że niski popyt kupujących oznacza, że sprzedający są najszczęśliwsi, aby strącić procent ich ceny wywoławczej w miesiącach zimowych, aby uzyskać umowę nad linią.


Kiedy jest najlepszy czas na sprzedaż domu?

Analizując długość czasu potrzebnego na sfinalizowanie transakcji nieruchomości w 2020 i 2021 roku, możemy wygodnie przewidzieć, że lipiec-październik będzie najlepszym czasem na sprzedaż domu w 2022 roku.

W zeszłym roku, poza Londynem, przeciętna sprzedaż domu trwała od 36-38 dni w miesiącach późnego lata-wczesnej jesieni, znacznie szybciej niż ogólna średnia z 2021 roku wynosząca 42 dni. W stolicy, w ubiegłym roku, czas potrzebny na sprzedaż nieruchomości był nieco dłuższy niż w innych obszarach kraju – między 55-58 dni – ale nadal krótszy niż roczna średnia dla Londynu wynosząca 62 dni.

A rok 2020 był w dużej mierze tą samą historią. W okresie lipiec-październik typowa nieruchomość poza stolicą została sprzedana w ciągu 54 dni, w porównaniu z ogólną średnią roczną wynoszącą 63 dni*. W Londynie, ponownie, trend odzwierciedla resztę kraju; przeciętna nieruchomość w mieście sprzedała się w okresie lipiec-październik w 51 dni w porównaniu do rocznej średniej wynoszącej 63 dni.

Z kolei najgorsze miesiące na sprzedaż domu to zima, ponieważ popyt spada. Jeśli znajdziesz się w tej pozycji, oszczędzaj sobie walki i porozmawiaj z naszym zespołem o tym, jak możemy pomóc Ci szybko sprzedać dom.

Jak wejść na drabinę nieruchomości

Wejście na drabinę nieruchomości to ekscytujący czas dla każdego, ale możesz napotkać nieoczekiwane wyzwania po drodze. Niezależnie od tego, czy latasz po gnieździe, czy wyprowadzasz się z wynajmu, odpowiedzieliśmy na trzy wspólne pytania, które powinien zadać każdy kupujący po raz pierwszy w 2022 roku:

Jak zorganizować badanie domu?

Badanie domu to szczegółowa inspekcja nieruchomości, która ocenia jej stan, a także zwraca uwagę na wszelkie obszary budzące niepokój – wszystkie bardzo przydatne rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem swojego pierwszego domu!

Najlepiej zorganizować badanie za pośrednictwem niezależnego, lokalnego profesjonalisty, a nie dużej firmy, aby otrzymać bardziej spersonalizowaną i dokładną usługę. Co ważne, Twój inspektor powinien być również akredytowany przez RICS.

Freehold vs leasehold?

Przed zakupem nieruchomości dowiedz się, czy jest to freehold czy leasehold. Podczas gdy freehold oznacza, że jesteś właścicielem budynku i otaczającego go gruntu, leasehold oznacza, że jesteś właścicielem budynku tylko przez okres trwania umowy najmu.

Co wchodzi w skład sprzedaży domu?

Ważne jest, aby wiedzieć dokładnie, co jest zawarte w nieruchomości, zanim zobowiązujesz się do zakupu. Poproś o inwentarz, który nakreśla wszelkie urządzenia i wyposażenie, które zostaną pozostawione.

Z rynkiem mieszkaniowym tak konkurencyjnym jak zawsze, pomocne może być poznanie najlepszych czasów na zakup lub sprzedaż domu! Aby uzyskać jeszcze więcej informacji od naszego doświadczonego zespołu, przejdź do naszego bloga.

*2020 okres sprzedaży obejmuje dane zebrane w okresie marzec 2020 – grudzień 2020.

No Comments

Post A Comment