Mimo kolejek kupujących, nastroje wśród budowniczych znów się pogarszają

Sprzedaż nowych domów wzrosła o 28% — ale nie wierz w ten szum

Mimo kolejek kupujących, nastroje wśród budowniczych znów się pogarszają

Po raz pierwszy od września 2021 roku zaufanie inwestorów do rynku nowo budowanych domów jednorodzinnych spadło poniżej 80 punktów Krajowe Stowarzyszenie Budowniczych (NAHB) i Indeks rynku mieszkaniowego Wells Fargo (HMI), który został opublikowany na Środa.

W marcu indeks spadł do 79, czyli o dwa punkty poniżej poziomu z lutego. To już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy nastroje wśród inwestorów spadają.

Raport NAHB/HMI opiera się na comiesięcznej ankiecie członków NAHB, w której respondenci są proszeni o ocenę warunków rynkowych sprzedaży nowych domów teraz iw ciągu najbliższych sześciu miesięcy, a także ruchu potencjalnych nabywców nowych domów. Wyniki dla każdego składnika ankiety są następnie wykorzystywane do obliczenia indeksu, w którym każda liczba powyżej 50 wskazuje, że więcej budowniczych postrzega warunki jako dobre niż złe.

Chociaż popyt ze strony kupujących pozostaje wysoki, eksperci twierdzą, że do tego spadku zaufania inwestorów przyczyniają się ciągłe problemy po stronie drewna i materiałów budowlanych, niedobory siły roboczej, rosnące koszty budowy i oczekiwania wyższych stóp procentowych.

„Podczas gdy budowniczowie domów nadal zgłaszają solidne liczby nabywców, wspierane przez historycznie niskie zapasy istniejących domów i ciągły deficyt mieszkaniowy, rosnące koszty rozwoju i budowy wpłynęły na zaufanie budowniczych domów” – powiedział w oświadczeniu przewodniczący NAHB, Jerry Konter.

Konter wezwał ustawodawców do wydania wytycznych upraszczających łańcuch dostaw wydatek oraz poprawa dostępu budowniczych do drewna i innych materiałów budowlanych.

Indeks HMI, który mierzy bieżące warunki sprzedaży, spadł o trzy punkty do 86, podczas gdy indeks, który mierzy oczekiwania sprzedaży w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, spadł aż o 10 punktów do 70. Jednak ruch związany ze śledzeniem komponentów od potencjalnych nabywców wzrósł o dwa punkty do 67.

„Marcowy HMI odnotował najniższe oczekiwania dotyczące przyszłej sprzedaży w badaniu od czerwca 2020 r.” – powiedział w oświadczeniu główny ekonomista NAHB Robert Dietz. „Budowniczy zgłaszają rosnące obawy, że rosnące koszty budowy (wzrost o 20% w ciągu ostatnich 12 miesięcy) i oczekiwane wyższe stopy procentowe w połączeniu z zaostrzoną polityką pieniężną wypchną potencjalnych nabywców domów z rynku. Podczas gdy niskie zapasy i korzystne dane demograficzne wspierają popyt, wpływ podwyższonej inflacji i oczekiwanych wyższych stóp procentowych w drugiej połowie 2022 r. nakazuje ostrożność”.

Na poziomie regionalnym trzymiesięczne średnie ruchome dla regionalnych wartości HMI na północnym wschodzie (69), środkowym zachodzie (72) i południu (83) spadły odpowiednio o siedem, jeden i trzy punkty. Zachód był jedynym regionem, który odnotował wzrost o jeden punkt, podnosząc wynik Indeksu do 90.

Website | + posts

Robert Fertała jest doświadczonym i kompetentnym specjalistą od nieruchomości, który posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Jego wiedza i umiejętności pozwalają mu pomagać klientom w znalezieniu najlepszych nieruchomości dostępnych na rynku, a także w negocjowaniu korzystnych warunków transakcji.

Robert jest znany z precyzji i skrupulatności w swojej pracy. Zawsze dokładnie analizuje każdą ofertę, aby upewnić się, że spełnia ona oczekiwania jego klientów. Jest również bardzo cierpliwy i gotowy do słuchania potrzeb swoich klientów, co pozwala mu lepiej zrozumieć ich oczekiwania i pomóc w znalezieniu idealnej nieruchomości.

Jego znajomość rynku nieruchomości oraz aktualnych trendów i przepisów pozwala mu doradzać klientom w kwestiach związanych z inwestowaniem w nieruchomości, a także w sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Dzięki swojemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu, Robert Fertała cieszy się uznaniem wśród swoich klientów i jest uważany za jednego z najlepszych specjalistów od nieruchomości w branży.

No Comments

Post A Comment