Jak sprzedać swój dom prywatnie bez agenta nieruchomości

house for sale

Jak sprzedać swój dom prywatnie bez agenta nieruchomości


Jak sprzedać swój dom prywatnie bez agenta nieruchomości


dom na sprzedaż

Powszechnie wiadomo, że sprzedaż nieruchomości przy użyciu agentów nieruchomości jest zarówno stresująca, jak i czasochłonna (zwłaszcza podczas zakupu nowego), co być może jest powodem, dla którego więcej właścicieli domów decyduje się na sprzedaż prywatną niż kiedykolwiek wcześniej. Jednakże, jeśli jest to trasa masz nadzieję iść w dół, prawdopodobnie będziesz zastanawiać się dokładnie, jak sprzedać swój dom bez agenta nieruchomości.

Sprzedaż domu prywatnie oznacza umieszczenie swojej nieruchomości na rynku bez korzystania z agenta nieruchomości. Jeśli chcesz uniknąć opłat agencji nieruchomości i zachować wyższy procent pieniędzy po sprzedaży, sprzedaż domu prywatnie bez agenta nieruchomości jest warta rozważenia.

W tym przewodniku

 • Na czym polega sprzedaż domu prywatnie?
 • Proces sprzedaży bez pośrednika nieruchomości
 • Alternatywa

Sprzedaż domu bez agenta nieruchomości: na czym polega sprzedaż prywatna?

Chociaż może to zaoszczędzić pieniądze, sprzedaż domu bez agenta nieuchronnie będzie kosztować Cię czas. Od zorganizowania reklamy do konsultacji z nabywcami i organizowania przeglądów, agenci nieruchomości wykonują większość pracy w sprzedaży nieruchomości. Biorąc to na siebie nie jest łatwy proces.

To powiedziawszy, z odpowiednim nastawieniem i poświęceniem, zarządzanie własną sprzedażą domu jest całkowicie możliwe i korzystne finansowo. Mając to na uwadze, jeśli chcesz wiedzieć, jak sprzedać swój dom samodzielnie, zebraliśmy poręczny przewodnik, aby przejść przez proces, krok po kroku.

Jak sprzedać swój dom bez agenta nieruchomości

1. Upewnij się, że Twoja nieruchomość nadaje się do sprzedaży

Jeśli chodzi o oglądanie, pierwsze wrażenia naprawdę są wszystkim. Niektórzy kupujący mogą być gotowi na wyzwanie, jakim jest remont, ale większość szuka nieruchomości o niskim poziomie utrzymania, z minimalnymi naprawami i utrzymaniem. Trochę TLC przechodzi długą drogę, więc oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uczynić go bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych nabywców:

 • Zmaksymalizuj krawężnik (curb appeal): chociaż reprezentacyjne wnętrze jest niezbędne, zewnętrzna strona jest pierwszą rzeczą, którą widzi kupujący. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby uatrakcyjnić ten obszar, np. pomalować drzwi wejściowe, dodać trochę zieleni i upewnić się, że kosze na śmieci są poza zasięgiem wzroku.
 • Im czyściej, tym lepiej: samo de-cluttering nie wystarczy, czas na głębokie sprzątanie. Wyczyść pomieszczenie gospodarcze, zajmij się oknami i poświęć szczególną uwagę kuchni i łazience – dobry peeling może tu wiele zmienić.
 • Neutralny wystrój to puste płótno: ważne jest, aby potencjalny nabywca mógł wyobrazić sobie siebie w Twojej nieruchomości. Jeśli sprzedajesz dom bez agenta, zalecamy zmianę wystroju z neutralnymi tonami, a także ograniczenie liczby lub osobistych przedmiotów i zdjęć rozrzuconych po całym domu.
 • Wykonaj wszelkie drobne naprawy: mogą być one tak małe, że przez lata pozostały niezauważone przez Ciebie, ale kupujący zauważy popękane płytki, przeciekający kran lub zużytą łatę dywanu. Jeśli chcesz uzyskać szczegółową ocenę stanu nieruchomości, zleć geodecie przeprowadzenie pełnego badania strukturalnego.

Gdy poczujesz, że twój dom jest w stanie nadającym się do sprzedaży, poproś przyjaciela lub członka rodziny, aby przyszedł i sprawdził nieruchomość; świeża para oczu może ujawnić małe problemy, które przeoczyłeś.

2. Ustal realistyczną cenę wywoławczą

Przy sprzedaży domu bez agenta, ustalenie uczciwej ceny wywoławczej może być zniechęcające. Może nie chcesz angażować agenta nieruchomości bezpośrednio w sprzedaży, ale większość firm oferuje wyceny domu bezpłatnie. Uzyskanie dwóch lub trzech różnych agentów do wartości nieruchomości da Ci jasny pomysł na uczciwą cenę wywoławczą, ale warto również sprawdzić listy w lokalnych gazetach dla podobnych właściwości w okolicy.

Niektóre czynniki do rozważenia w swojej cenie wywoławczej przy sprzedaży domu z agentem są następujące:

 • Wiek twojego domu
 • Liczba sypialni
 • Wielkość i kształt Twojego ogrodu
 • Dostępne miejsca parkingowe
 • Lokalizacja i bliskość udogodnień

3. Zareklamuj odpowiednio swoją nieruchomość

Tak więc, opracowałeś swoją cenę wywoławczą i oczyściłeś dom od góry do dołu; nadszedł czas, aby reklamować. Zacznij od zrobienia kilku zdjęć w wysokiej rozdzielczości swojej nieruchomości – robienie tego w słoneczny dzień maksymalizuje naturalne światło i sprawia, że pokoje wyglądają bardziej przestronnie. Może warto zatrudnić profesjonalnego fotografa, aby to zrobić dla Ciebie, jak estetycznie atrakcyjne zdjęcia są kluczem do zabezpieczenia widoków.

Ponieważ sprzedajesz swój dom prywatnie bez agenta nieruchomości, musisz być oportunistą, jeśli chodzi o reklamy. Możesz wymienić swoją własność w lokalnej gazecie, na tablicach ogłoszeń społeczności, w mediach społecznościowych i za pośrednictwem portali nieruchomości online; możesz nawet przyciągnąć kupujących, umieszczając znak “na sprzedaż” na zewnątrz.

W swojej liście, upewnij się, że zapewniasz potencjalnym nabywcom wszelkie dokumenty, które wyjaśniają drobniejsze szczegóły twojego domu, w tym przewodnik po pokoju, plan podłogi i ostatnie EPC.

4. Organizuj przyjazne i pouczające pokazy

Sposób, w jaki oprowadzasz ludzi po swoim domu, na pewno będzie miał wpływ na ich wrażenie o nieruchomości, a więc czy zdecydują się na złożenie oferty. Przed pierwszym oglądaniem zdecyduj się na sensowną trasę zwiedzania i nadaj każdemu pomieszczeniu jego własny cel (przemianuj pokój pudełkowy na gabinet lub sypialnię dla gości).

Podczas sprzedaży domu samodzielnie, zachować przyjazny i profesjonalny, upewnij się, że nie spieszyć, i być pozytywne o nieruchomości przez cały. Upewnij się, że podkreślasz najlepsze cechy swojego domu, a na koniec oglądania, daj kupującemu szansę na zadawanie pytań. To jest twoja szansa, aby złagodzić wszelkie obawy o domu, i powtórzyć swoje kluczowe punkty sprzedaży.

5. Nie bój się negocjować

Bez agenta nieruchomości, wyzwanie negocjowania ceny z kupującym spada do Ciebie. Ustalenie uczciwej ceny wywoławczej pomoże Ci stanąć na gruncie podczas negocjacji, ale zdecyduj się na minimalną kwotę, którą byłbyś skłonny zaakceptować wcześniej, i trzymaj się tej kwoty, jeśli możesz. Jeśli zdecydujesz się odrzucić ofertę, zrób to grzecznie; utrzymanie dobrych relacji z potencjalnymi nabywcami może sprawić, że będą oni bardziej skłonni do złożenia drugiej oferty w dalszej części linii.

Kiedy rzeczywiście otrzymasz ofertę, którą chciałbyś zaakceptować, zrób to najpierw ustnie, a następnie podążaj za potwierdzeniem za pośrednictwem poczty elektronicznej lub pocztowej. Nic nie jest legalne do momentu wymiany umów, ale posiadanie zaakceptowanej oferty na piśmie sprawi, że proces przenoszenia własności będzie łatwiejszy do monitorowania.

Następnym krokiem zrozumienie, jak sprzedać własny dom jest instrukcja adwokata lub conveyancer do udziału w dokumentacji prawnej. Kupujący może poinstruować własnego inspektora w tym czasie, i możliwe jest, że będą chcieli renegocjować cenę. Proces ten nazywa się zawarciem pism, i może trwać od dwóch tygodni do kilku miesięcy, aby zakończyć.

Alternatywa

Sprzedawcy zazwyczaj uciekają się do prywatnej sprzedaży domów, aby uniknąć opłat związanych z instruowaniem agentów nieruchomości. Jako alternatywa, można rozważyć sprzedaż nieruchomości z agentem nieruchomości online. Obsługują one proces sprzedaży w Twoim imieniu, jak tradycyjny agent nieruchomości będzie, ale kosztują znacznie mniej. Alternatywnie, można zdecydować się na sprzedaż domu na aukcji zamiast.

Podsumowując.

Chociaż sprzedaż domu bez agenta może być stresujące, można ostatecznie zaoszczędzić tysiące funtów w opłatach sprzedawcy. Jeśli nie jesteś time-poor i masz determinację, to może być idealna opcja dla Ciebie.

Nie chcesz angażować agenta nieruchomości lub zarządzać sprzedażą samodzielnie? Rozważ sprzedaż swojego domu do renomowanej firmy “kupujemy każdy dom”, takiej jak Good Move. Jesteśmy regulowanym nabywcą nieruchomości, który kupi każdy dom za maksymalnie 85% wartości rynkowej. Finalizacja może trwać zaledwie 10 dni, więc jeśli chcesz szybko sprzedać dom za gotówkę, skontaktuj się z naszym doświadczonym zespołem już dziś.

Get a Cash Offer

No Comments

Post A Comment