Jak podwyżka stóp Fed wpłynie na rynek mieszkaniowy

Jak podwyżka stóp Fed wpłynie na rynek mieszkaniowy

Jak podwyżka stóp Fed wpłynie na rynek mieszkaniowy

To rezerwa Federalna‘s Podwyżka stóp o 75 punktów bazowych – największy od 1994 r. – dowodzi, że bank centralny koncentruje się na spowolnieniu inflacji, ale urzędnicy ds. kredytów i ekonomiści nie spodziewają się spadku oprocentowania kredytów hipotecznych, dopóki ceny konsumpcyjne nie spadną.

Stopa funduszy federalnych nie dyktuje bezpośrednio oprocentowania kredytów hipotecznych, ale kieruje aktywnością rynkową w celu stworzenia wyższych stóp procentowych i zmniejszenia popytu. Jak dotąd krótkoterminowa stopa procentowa, którą Fed bezpośrednio kontroluje, wzrosła o 175 punktów bazowych, ale 30-letni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu wzrósł o prawie 300 punktów bazowych, powiedział Lawrence Yun, główny ekonomista Fed. Federalne stowarzyszenie agentów nieruchomości (NAR).

„To bolesne, że z tego samego kredytu hipotecznego w wysokości 300 000 USD miesięczna spłata wzrosła z 1265 USD w grudniu do 1800 USD dzisiaj. W konsekwencji (to) zmniejszy pulę nabywców”, powiedział Yun, dodając: „Sprzedaż może spaść jeszcze bardziej, jeśli niektóre akcje pozostaną na rynku dłużej niż miesiąc, jak w czasach przed pandemią”.

To CPI w górę o 8,6% w maju z tego samego miesiąca rok temu, co oznacza najwyższy odczyt od grudnia 1981 r., Departament Pracy Stanów Zjednoczonych. Ponieważ inwestorzy żądali wyższych premii za inwestowanie w aktywa w związku z oczekiwaniami wyższych stóp procentowych amerykańskich obligacji skarbowych, 30-letnia zgodna stopa oprocentowania kredytów hipotecznych osiągnęła we wtorek 6% Czarny RycerzSilnik cenowy Optimal Blue OBMMI. Na początku stycznia stopy procentowe wynosiły zaledwie 3,4%.

Innym czynnikiem pchającym do góry oprocentowanie kredytów hipotecznych jest „stała redukcja całkowitych aktywów Fedu, w tym posiadanych przez niego papierów wartościowych zabezpieczonych hipotecznie (MBS)” – powiedział Mike Fratantoni, główny ekonomista Fed. Stowarzyszenie Banków Hipotecznych.

Zakończone w marcu skupowanie Treasuries i MBS pomogło rynkom mieszkaniowym i hipotecznym wznieść się na nowe wyżyny. Gwałtowny spadek oprocentowania kredytów hipotecznych podczas pandemii COVID-19 skłonił amerykański przemysł hipoteczny do sfinansowania 4,1 bln USD nowych kredytów w 2020 r. i 3,9 bln USD w 2021 r., według MBA. W swoim czerwcowym raporcie MBA prognoza Łączne nagrody wyniosły 2,4 bln USD w 2022 r. i 2,3 bln USD w 2023 r.

Mniej niestabilny rynek?

Chociaż 30-letnie kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu wzrosły o 6%, najwięcej od listopada 2008 r., niektórzy ekonomiści spodziewają się spadku oprocentowania kredytów hipotecznych w nadchodzących tygodniach. Ponieważ oprocentowanie kredytów hipotecznych ma tendencję do wahań w oczekiwaniu na ruchy stóp Fed, „podwyżka Fed była już ‚zapieczona’ w oprocentowaniu kredytów hipotecznych”, powiedział Holden Lewis, specjalista ds. nieruchomości i kredytów hipotecznych w portfel nerd.

„Innymi słowy, oprocentowanie kredytów hipotecznych z większym prawdopodobieństwem wzrosną lub spadną przed posiedzeniami Fed niż po posiedzeniach Fed. Przez następny tydzień lub dwa prawdopodobnie nie zobaczymy dużych ruchów w oprocentowaniu kredytów hipotecznych, jak w zeszłym tygodniu” – powiedział Lewis.

Jeśli Fed zdoła poradzić sobie z obawami, że porusza się zbyt szybko lub zbyt wolno, jednocześnie wzmacniając wiarygodność, że zamierza sprowadzić inflację z powrotem do docelowego przedziału 2% w rozsądnym czasie, niedawna zmienność na rynkach akcji i finansowych zmaleje. powiedziała Danielle Hale, główny ekonomista w Immobilienmakler.com.

Chociaż istnieje możliwość, że Fed będzie nie przejmował się szerszymi skutkami gospodarczymi prowadzącymi do nowej serii słabych punktów, „spodziewam się, że po czerwcowym posiedzeniu będzie trochę spokojniej, ponieważ Fed próbuje wskazać wyraźną ścieżkę naprzód, ale są zarówno pozytywne, jak i ryzyko spadku oprocentowania kredytów hipotecznych” – dodał Hale. Fed spotka się ponownie w lipcu.

Niektórzy kredytodawcy wolą unikać zmienności oprocentowania kredytów hipotecznych od agresywnej polityki pieniężnej Fed, aby lepiej przewidywać sytuację na rynku mieszkaniowym.


Jak pożyczkodawcy mogą poruszać się po warstwieIrynku z opcjami pożyczek bez QM

Aby przeciwdziałać kompresji marży i zadowolić nowe pokolenie nabywców domów, pożyczkodawcy szukają opcji pożyczania, które lepiej odpowiadają przeciętnemu pożyczkobiorcy. HousingWire niedawno rozmawiał z Johnem Keratsisem, prezesem i dyrektorem generalnym Deephaven Mortgage, o potencjalnych korzyściach płynących z pożyczek nie QM na dzisiejszym napiętym rynku mieszkaniowym.

Przedstawione przez: głęboka przystań

„Na podstawie naszych rozmów z klientami sądzimy, że wielu uczestników rynku zadowoli się agresywnym podejściem Rezerwy Federalnej, ponieważ niektórzy uważają, że decyzja Fed szybciej przyniesie stabilność w środowisku oprocentowania kredytów hipotecznych” – powiedział Marty Green, dyrektor ds. kredytów hipotecznych. gabinet Połuński Dłuto Zielony.

Największym problemem związanym ze zmiennością w środowisku oprocentowania kredytów hipotecznych jest niepewność co do skali nadchodzących podwyżek stóp Fed. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że na lipcowym posiedzeniu prawdopodobna jest podwyżka o 50 lub 75 punktów bazowych, ale podkreślił, że decyzja banku centralnego będzie zależała od napływających danych.

„Wszelkie wskazówki, których udzielimy, zawsze będą zależeć od tego, czy sprawy potoczą się tak, jak tego oczekujemy” – powiedział Powell na konferencji prasowej po ogłoszeniu podwyżki stóp. „Chciałbym jednak myśleć, że nasze wskazówki nadal są wiarygodne, ale zawsze będzie to zależeć od tego, co się stanie”.

Jeśli polityka pieniężna Fedu nie zdoła ograniczyć inflacji, oprocentowanie kredytów hipotecznych może wzrosnąć do 7% lub więcej, co znalazło odzwierciedlenie w inflacyjnym środowisku lat 80., powiedział Robert Heck, wiceprezes ds. kredytów hipotecznych w internetowym brokerze kredytów hipotecznych. morty.

„Daleko nam do tego, ale to też nie jest niemożliwe, a dane o inflacji będą siłą napędową rynku na lato i resztę roku”.

Ochłodzenie na przegrzanym rynku mieszkaniowym

Dla obserwatorów z branży pozostaje jasne, że wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych ochłodzi rynek mieszkaniowy. „Oznacza to, że przystępność cenowa będzie się nadal pogarszać i częściowo tłumić popyt” – powiedziała Selma Hepp, zastępca głównego ekonomisty CoreLogicdodanie wyższej stawki przynosi więcej zapasów na rynku mieszkaniowym.

Sprzedaż istniejących domów spadła o 2,4% w kwietniu od marca do 5,61 mln, według Realtor.com. W sumie Sprzedano 591 000 nowych domów w kwietniu i spadła o 16,6% od marca, najniższego poziomu od dwóch lat.

Christian Dicker, starszy specjalista ds. kredytów w tematyczny kredyt hipoteczny, powiedział, że spodziewa się, że mniej osób będzie kwalifikować się do kredytu hipotecznego w środowisku rosnących stóp procentowych. Po ponownym sprawdzeniu jednego ze wstępnych zatwierdzeń jego klienta z zeszłego roku, musiał zadzwonić, aby zmniejszyć kredyt hipoteczny z 300 000 USD do około 260 000 USD.

„Chodzi o wynagrodzenie. Jeśli stopy procentowe wzrosną, a płatność stanie się zbyt wysoka, nie ma o tym mowy”.

Mniejsza liczba kupujących w branży oznacza kompresję marży dla pożyczkodawców, którzy w dużym stopniu polegają na zakupach kredytów hipotecznych po boomie ref. Zamrożenia zakupów, które nie są tak wrażliwe na stopy procentowe jak refinansowanie, stanowiły 82% całkowitego procentu zamrożeń stóp procentowych w maju Czarny Rycerz. W rezultacie brokerzy i kredytodawcy hipoteczni zredukowali personel, aby obniżyć koszty w znacznie mniejszym stopniu w porównaniu z pandemią.

Urzędnicy ds. kredytów powiedzieli HousingWire, że wciąż jest popyt na domy. „Myślę, że domy wciąż się sprzedają” – powiedział Coley Carden, wiceprezes ds. kredytów mieszkaniowych w Winchester Co-Operative Bank. „To zależy od tego, w jaki produkt pożyczkowy chcesz się zaangażować, aby zakup był przystępny”.

Website | + posts

Robert Fertała jest doświadczonym i kompetentnym specjalistą od nieruchomości, który posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Jego wiedza i umiejętności pozwalają mu pomagać klientom w znalezieniu najlepszych nieruchomości dostępnych na rynku, a także w negocjowaniu korzystnych warunków transakcji.

Robert jest znany z precyzji i skrupulatności w swojej pracy. Zawsze dokładnie analizuje każdą ofertę, aby upewnić się, że spełnia ona oczekiwania jego klientów. Jest również bardzo cierpliwy i gotowy do słuchania potrzeb swoich klientów, co pozwala mu lepiej zrozumieć ich oczekiwania i pomóc w znalezieniu idealnej nieruchomości.

Jego znajomość rynku nieruchomości oraz aktualnych trendów i przepisów pozwala mu doradzać klientom w kwestiach związanych z inwestowaniem w nieruchomości, a także w sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Dzięki swojemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu, Robert Fertała cieszy się uznaniem wśród swoich klientów i jest uważany za jednego z najlepszych specjalistów od nieruchomości w branży.

No Comments

Post A Comment