Flying the Nest: Obecna sytuacja życiowa w Polsce

Photo of property in Wakefield

Flying the Nest: Obecna sytuacja życiowa w Polsce

Flying the Nest: Obecna sytuacja życiowa w Polsce


Zdjęcie nieruchomości w Wakefield

Latające gniazdo: badania ujawniają obecną sytuację mieszkaniową w Polsce

W ciągu ostatnich kilku lat, w wyniku pandemii, niesamowita liczba dorosłych Polaków została skłoniona do ponownego przemyślenia swoich finansów i poszukiwania sposobów na zaoszczędzenie odrobiny pieniędzy. Dla milionów oznaczało to powrót do rodziców.

W tym artykule nakreśliliśmy właśnie, jak wielu Polaków wróciło do domu rodzinnego, średni wiek, w którym dorośli wyprowadzają się od rodziców, oraz rzeczy, które rodzice kochają i nienawidzą w posiadaniu rodziny pod jednym dachem?

Kiedy Polacy opuszczają dom rodzinny?


Co zadziwiające, według naszych badań, niewiarygodne 50% dorosłych Polaków przeprowadziło się z powrotem do rodziców w czasie pandemii, a 19% nadal mieszka na stałe w domu rodzinnym. Jeśli chodzi o tych, którzy teraz się wyprowadzili, 13% pozostało z rodzicami przez mniej niż sześć miesięcy, 13% wróciło na okres od 6 do 12 miesięcy, a 5% mieszkało z rodziną przez ponad rok.

Co ciekawe, dzieci najchętniej opuszczają dom w wieku 19-25 lat, przy czym 60% wyprowadziło się na początku lat 20. Tymczasem jedna czwarta (24%) opuszcza gniazdo w wieku 18 lat lub mniej, a 16% wyprowadza się po 25 roku życia.

Czy rodzice naprawdę cieszą się z powrotu dzieci do domu?

Poprosiliśmy brytyjskich rodziców o nakreślenie największych pozytywów i negatywów związanych z posiadaniem dorosłych dzieci mieszkających z powrotem w domu rodzinnym. Poznaj pięć rzeczy, które rodzice kochają i nienawidzą w mieszkaniu z powracającymi dziećmi.

Pięć rzeczy, które rodzice kochają w mieszkaniu z dziećmi

Według rodziców w Polsce, największą korzyścią z powrotu dzieci jest możliwość cieszenia się większą ilością czasu wysokiej jakości jako rodzina, z dwiema trzecimi (64%) podając to jako największy plus.

Kolejnym największym pozytywem, według 43% rodziców, jest świadomość, że mieszkając w domu, dzieci mogą łatwiej oszczędzać na własne mieszkanie bez obciążającego je czynszu. Następnie 28% czuje się komfortowo wiedząc, że ich dzieci mogą lepiej skupić się na karierze lub aspiracjach edukacyjnych.

Tymczasem jedna czwarta rodziców (24%) lubi mieć swoje dzieci w pobliżu, aby pomóc w pracach domowych, a jeden na pięciu (21%) lubi wiedzieć, że jest ktoś pod ręką, aby mieć oko na zwierzęta domowe w ciągu dnia.

Pięć największych wad mieszkania z dorosłymi dziećmi

Podczas gdy rodzice wyraźnie cieszą się z niektórych aspektów powrotu dzieci, jakie są niektóre z frustracji, które odczuwają w związku z ponownym posiadaniem całej rodziny pod jednym dachem?

Według jednej trzeciej rodziców (32%), najbardziej rozbrzmiewającą wadą powrotu dzieci do domu jest wzrost kosztów rachunków i usług komunalnych, z większą liczbą głodnych ust do wykarmienia i zwiększonym zużyciem energii elektrycznej i wody! Nieco dalej, 25% rodziców zmaga się z brakiem prywatności, a kolejna jedna czwarta (25%) martwi się o szczęście, zdrowie psychiczne lub życie społeczne swoich dzieci.

Inne minusy to zwiększone tempo prac domowych niezbędnych do nadążenia za bardziej ruchliwym domem (21%), obciążenie nałożone na relacje rodzic-dziecko (20%) oraz obawy, że dorosłe dzieci mogą stać się zbyt wygodne i zdemotywowane do wyprowadzki (20%).

Gdzie dzieci najchętniej mieszkają z rodzicami?

Według naszych badań, miastem, w którym odnotowano najwyższy odsetek dorosłych dzieci powracających do domu rodzinnego w czasie pandemii był Manchester, gdzie 61% zdecydowało się na ponowne zamieszkanie z rodzicami. Kierując się na południe, Londyn był kolejnym regionem, z którego najczęściej wracały dzieci (60%), a następnie Sheffield (52%), Birmingham (47%) i Bristol (46%).

Z tak wieloma Brytyjczykami decydującymi się na powrót do rodziców podczas pandemii, interesujące będzie zobaczyć, jak wielu zdecyduje się pozostać i oszczędzać, aż będą gotowi kupić swój pierwszy dom. Aby uzyskać więcej informacji na temat świata nieruchomości, sprawdź najnowsze informacje na naszym blogu.

No Comments

Post A Comment