„Finansjalizacja” rynku mieszkaniowego

„Finansjalizacja” rynku mieszkaniowego

To, co prowadzi do bardzo wysokich inwestycji w budownictwie mieszkaniowym w szczególności w Berlinie, coraz częściej można zaobserwować w Austrii, a od pewnego czasu zwłaszcza w Wiedniu: Globalny inwestor są na rynku niezwykle aktywny i finansować nowe mieszkania. Zapewnia to ożywioną działalność mieszkaniową i przynosi ceny budowy i rynek wtórny używanych mieszkań negatywny nacisk. Nie zawsze ku uciesze nowych najemców, chociaż oni też, zwłaszcza w Wiedniu Dzięki mieszkaniom socjalnym z umiarkowane ceny wynajmu może korzystać z nowej przestrzeni życiowej.

W bazie deweloperów Eksploracyjny stać się od 2018 wszystkie nowe projekty mieszkaniowe szczegółowo zebrane i dane udostępnione branży nieruchomości za pośrednictwem aplikacji webowej. Ułatwia to zadanie zwłaszcza deweloperom celowy rozwój I cennik swoich projektów, a także bierze na siebie często czasochłonne zadania dla brokerów, banków, inwestorów i ekspertów działalność badawcza w zakresie nieruchomości. Analiza danych pozwala również na kompleksowy przegląd tzw „finansjalizacja” rynku mieszkaniowego, czyli w jakim stopniu Inwestorzy zaangażowani w projekty Czy. W przypadku międzynarodowego projektu badawczego z udziałem ORF, Exploreal posiada rozległe możliwości liczby i oceny dostarczony.

metodologia

Rozróżnia się „czystych inwestorów’, które dostarczają jedynie kapitału i ‚sfinansowani deweloperzy“, którzy przejmują zagospodarowanie nieruchomości (również w imieniu inwestorów) i jednocześnie a ścisły związek z kapitałem finansowym eksponować. Deweloperzy są wtedy uważani za „sfinansowanych”, jeśli odnosi się to do dewelopera lub jego akcjonariuszy co najmniej jedno z poniższych kryteriów dotyczy:

 • Przyporządkowany do sektora FIRE (= sektor finansowy i ubezpieczeniowy) zgodnie z kodem NACE
 • Katalogowany
 • Stosunek dochodów finansowych do przepływów pieniężnych > 1

Wyniki dla Wiednia

Za okres z Zakończenie projektu 2017-2025 stał się 118 projektów inwestorskich z tuż pod 14 000 mieszkań zidentyfikowany w Wiedniu. W szczególności 2021 będzie liczyć około 6000 mieszkań bardzo mocny „rok inwestorski” stać się. Odpowiada to jednej trzeciej całkowitej nowej budowy mieszkań w tym roku.
332 projekty z tuż pod 22 000 mieszkań pochodziły z bazy danych ocenianegdzie deweloper jest komercyjny i „sfinansowane” Jest. Przebieg roku pokazuje ponownie dla 2021 mocny rok z ponad 6000 ukończeń.

Na podstawie wspólnie przedstawionej z Austriacką Izbą Handlową (WKO). Studium dotyczące (przyszłego) rozwoju nowego budownictwa mieszkaniowego pokazy dla Wiednia ogólnie bardzo silny wzrost mieszkań oddanych do użytku, zwłaszcza w porównaniu z tendencjami gospodarstw domowych (jako wskaźnik popytu na mieszkania w związku ze wzrostem liczby ludności) oraz przechodzenie od własności do wynajmu.

Na podstawie badania dotyczącego (przyszłego) rozwoju nowego budownictwa mieszkaniowego, zaprezentowanego wraz z Austriacką Federalną Izbą Gospodarczą (WKO), Wiedeń wykazuje ogólnie bardzo silny wzrost liczby ukończonych mieszkań, zwłaszcza w porównaniu z rozwojem gospodarstw domowych (jako wskaźnik zapotrzebowania na powierzchnię mieszkalną ze względu na wzrost liczby ludności) oraz przejście od własności do wynajmu.
Rozwój budownictwa mieszkaniowego w Wiedniu

Następujące Trendy widać z danych widzieć wyraźnie:

 • Obecnie możemy zrobić ogromną bum budowlany obserwowane na wiedeńskim rynku mieszkaniowym. Wokół 2/3 mieszkań pochodzi z handlowy, 1/3 von budowniczych non-profit wybudowany.
 • Ogólnie rzecz biorąc, istnieje Trend w kierunku wynajmu mieszkań rozpoznać. Z jednej strony wynika to z rosnącego w ostatnim czasie znaczenia sektora non-profit, z drugiej strony z silnego wzrostu zainteresowania ze strony inwestorów w ostatnim czasie.
 • Część obecnej produkcji mieszkaniowej będzie Poprzez wzmocniony kapitał finansowy.
 • Średnia wielkość projektu w deweloperzy komercyjni leży obok 49 mieszkań dla projektu, sfinansowany handlowy deweloper nieruchomości wyprostowana średnia 79 jednostki mieszkalne dla projektu
 • W przypadku oddania do użytku w 2021 r. można zauważyć dodatkowy impuls inwestycyjny wśród finansjowanych deweloperów nieruchomości komercyjnych. 2021 będzie ponad dwukrotnie więcej mieszkań niż zrealizowali w ostatnich latach sfinansowani deweloperzy.
 • Przestrzenne ogniska sfinansowanej produkcji mieszkaniowej to nowe obszary zabudowy z większymi rezerwami powierzchni (dzięki dużym projektom) oraz ogólnie znane projekty latarni morskich (na wodzie), patrz mapa powyżej
 • Typowy projekt inwestorski pokazuje średnio 130 mieszkań na projekt, a zatem jest znacznie większy niż przeciętny projekt (49 mieszkań) realizowany przez deweloperów nieruchomości komercyjnych.
Na podstawie badania dotyczącego (przyszłego) rozwoju nowego budownictwa mieszkaniowego, zaprezentowanego wraz z Austriacką Federalną Izbą Gospodarczą (WKO), Wiedeń wykazuje ogólnie bardzo silny wzrost liczby ukończonych mieszkań, zwłaszcza w porównaniu z rozwojem gospodarstw domowych (jako wskaźnik zapotrzebowania na powierzchnię mieszkalną ze względu na wzrost liczby ludności) oraz przejście od własności do wynajmu.
Z oceny firmy Exploreal wynika, że ​​o sukcesie projektów inwestycyjnych decyduje również lokalizacja

w całej Austrii baza danych jest dostępna od września 2021 r., a kraje związkowe Wiedeń, Dolna Austria, Burgenland, Styria, Górna Austria i Salzburg są obecnie dostępne online.

Zobacz także wkład w ORF pod https://orf.at/stories/3211142/

Link do Exploreal – aktualnej bazy deweloperów www.exploreal.at

5 komentarzy

 1. Dobrze napisany i pouczający artykuł :-). Poczytam dokładnie na tym blogu

  1. Daniel Kol mówi:

   Dziękujemy za miłe opinie, które motywują nas do dalszego działania 🙂
   DK

 2. Björn mówi:

  Dobre przedmioty – właściwie to dobrze, jeśli buduje się ich więcej – tak powinien działać rynek. Jako ktoś, kto również mieszka między innymi w Berlinie, mogę zaśpiewać o tym piosenkę. Nadal byłoby miło, gdyby w Berlinie powstawały nie tylko luksusowe apartamenty i mikroapartamenty. Bo znalezienie czegoś, co nie jest luksusowym budynkiem z dwupokojowym mieszkaniem. za 650 000 euro lub mikroapartament (w Marzahn kosztuje 170 tys., pamiętajcie!), jest naprawdę trudny. Gdzie jest „normalna” nowa przestrzeń życiowa dla niestudenckiej klasy średniej? Mikroapartamenty są fajne dla studentów, ale niekoniecznie dla osób w wieku 35+.

  1. Daniel Kol mówi:

   W Austrii mieszkalnictwo non-profit jest „środkiem naprawczym”, tutaj D, jak dobrze wiadomo, w przeszłości wybrał inną drogę – czasami z fatalnymi skutkami dla rynku mieszkaniowego.

 3. Filip mówi:

  Cześć Daniel,
  Dzięki za raport. Dobrze podsumowane. Boom budowlany obserwujemy również na wiedeńskim rynku mieszkaniowym

  LG,
  Filip

Zostaw odpowiedź anuluj odpowiedzi

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są z * wyraźny