Ceny nieruchomości spadają jak w 2009

Ceny nieruchomości spadają jak w 2009

Ceny nieruchomości spadają jak w 2009

Według najnowszego Mortgage Monitor, ceny domów notują obecnie największe miesięczne spadki od stycznia 2009 r. raport na zewnątrz Czarny Rycerz.

Średnie ceny domów spadły w sierpniu o 0,98%, nieco lepiej niż lipcowy spadek o 1,05% miesięcznie. Mediana ceny domu spadła o 2% (8800 USD) w porównaniu ze szczytem w czerwcu, gdy wkraczamy w historycznie wolniejszy sezon jesienno-zimowy zakupu domów.

Rynek nieruchomości nie odnotował tak znaczącego dwumiesięcznego spadku cen od czasu krótko po upadku Lehman Brothers zimą 2008 roku, powiedział w poniedziałek Black Knight.

Gwałtownie rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych – obecnie w przedziale 7% dla niektórych kupujących – i ograniczone zapasy spowodowały, że przystępność kredytów hipotecznych spadła do najniższego poziomu od wczesnych lat 80., co jest odwróceniem szalonego boomu zakupowego z lat 2020 i 2021.

Przy oprocentowaniu kredytów hipotecznych na poziomie 6,7% na dzień 29 września 38,2% średniego dochodu gospodarstwa domowego jest wymagane do spłaty miesięcznej spłaty kredytu hipotecznego na dom o średniej cenie kupiony za 30-letnią hipotekę i 20% zaliczki, powiedział Black Knight. Ta miesięczna płatność wzrosła o 930 USD od sierpnia 2021 r., co stanowi wzrost o 73%.

„Historycznie niskie zapasy – wraz z rekordowo niskimi stopami procentowymi – były głównym powodem, dla którego ceny domów w USA wzrastały od prawie dekady w ciągu zaledwie dwóch i pół roku” – dodał Ben Graboske, prezes Black Knight, do danych i analiz Knighta.


Tworzenie drogi do sukcesu na dzisiejszym rynku zakupowym

Zaspokajanie potrzeb nowej generacji nabywców domów podczas radzenia sobie ze wzlotami i upadkami na niestabilnym rynku mieszkaniowym jest głównym przedsięwzięciem każdego kredytodawcy hipotecznego. Co zatem powinni zrobić kredytodawcy, aby prosperować na popandemicznym rynku mieszkaniowym, na którym pojawiają się nowe przeszkody?

Przedstawione przez: kielich

Ceny domów zaczynają spadać od szczytów po pandemii, ale utrzymują się o 12,1% od sierpnia 2021 r., przy rekordowym wzroście pod koniec 2021 r. i na początku 2022 r., podał w swoim raporcie Black Knight. Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach roczne tempo wzrostu cen mieszkań będzie dalej spadać, chociaż nie jest jasne, gdzie znajduje się dno.

Wiele z tego zależy od tego, ile zapasów powraca na rynek. Po trendzie wzrostowym podaży od maja do lipca, w sierpniu zapasy uległy stagnacji, rosnąc zaledwie o 1/10 tempa w ostatnich miesiącach. Rynek wzrósł z zaledwie 1,7 miesiąca na zapasy na sprzedaż do 3,1 miesiąca przed spadkiem do 3 miesięcy w sierpniu.

„W tej chwili potencjalni sprzedawcy nie tylko muszą radzić sobie ze spadającym popytem i spadającymi cenami z powodu rosnących stóp procentowych, ale także coraz bardziej zniechęcają ich do rezygnacji z własnych historycznie niskich kredytów hipotecznych w tym środowisku” – powiedział Graboske. „Niektórzy mogą czekać, aż rynek zobaczy, czy popyt – i ceny – powrócą na wiosnę”.

Podczas gdy 20% rynków odnotowało jak dotąd jedynie niewielkie spadki (mniej niż 1%), jedna trzecia odnotowała spadki o 3% lub więcej – w tym dziewięć, w których ceny spadły o ponad 5%, odkryli naukowcy z Black Knight. Najsilniejsza korekta była w San Jose (-13% lub około 203 tys. USD), następnie San Francisco (-10,8% lub około 137 tys. USD) i Seattle (-9,9% lub około 83 tys. USD), ale także na innych rynkach, na których ekstremalnie gorące również znacznie się ochłodziły od czerwca. Las Vegas, Austin, Minneapolis, Waszyngton, DC, Raleigh i Nashville straciły w ciągu ostatnich kilku miesięcy 3% wartości domów.

Website | + posts

Robert Fertała jest doświadczonym i kompetentnym specjalistą od nieruchomości, który posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Jego wiedza i umiejętności pozwalają mu pomagać klientom w znalezieniu najlepszych nieruchomości dostępnych na rynku, a także w negocjowaniu korzystnych warunków transakcji.

Robert jest znany z precyzji i skrupulatności w swojej pracy. Zawsze dokładnie analizuje każdą ofertę, aby upewnić się, że spełnia ona oczekiwania jego klientów. Jest również bardzo cierpliwy i gotowy do słuchania potrzeb swoich klientów, co pozwala mu lepiej zrozumieć ich oczekiwania i pomóc w znalezieniu idealnej nieruchomości.

Jego znajomość rynku nieruchomości oraz aktualnych trendów i przepisów pozwala mu doradzać klientom w kwestiach związanych z inwestowaniem w nieruchomości, a także w sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Dzięki swojemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu, Robert Fertała cieszy się uznaniem wśród swoich klientów i jest uważany za jednego z najlepszych specjalistów od nieruchomości w branży.

No Comments

Post A Comment