Ceny domów w tych 5 hrabstwach wzrosły najbardziej od zeszłego roku

Ceny domów w tych 5 hrabstwach wzrosły najbardziej od zeszłego roku

Ceny domów w tych 5 hrabstwach wzrosły najbardziej od zeszłego roku

Dom

Blog

Trendy na rynku mieszkaniowym

Ceny domów w tych 5 hrabstwach wzrosły najbardziej od zeszłego roku

Moria Costa

15 godzin temu

2 minuty czytania

Ceny domów w tych 5 hrabstwach wzrosły najbardziej od zeszłego roku

Ceny domów w Stanach Zjednoczonych odnotowały najwyższy wzrost z kwartału na kwartał od 2015 r., ponieważ potencjalni nabywcy domów są wypychani z coraz droższego rynku.

Mediana wartości domu jednorodzinnego wzrosła o 10,2% od pierwszego do drugiego kwartału 2023 r. do 350 tys. raport z firmy zajmującej się danymi o nieruchomościach ATTOM. To największy kwartalny wzrost od prawie ostatniej dekady.

Średnie ceny domów w 565 z 574 analizowanych w raporcie hrabstw (98%) były mniej przystępne niż w poprzednich kwartałach, ponad dwukrotnie więcej niż w hrabstwach, które były niedostępne dwa lata temu, zanim oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło. Oznacza to, że tylko 2% badanych powiatów było bardziej przystępnych cenowo niż ich historyczne średnie.

Kupujący czują szczyptę

Nie jest jasne, czy wzrost cen jest tymczasowy, czy sygnalizuje kolejny przedłużony wzrost cen, ale „poszukiwacze domów czują szczyptę”, powiedział Rob Barber, dyrektor generalny ATTOM.

„Rynek mieszkaniowy w USA dokonał zwrotu po kryzysie, który groził zapoczątkowaniem dłuższego okresu mieszkań lub spadków cen” – powiedział. „Wraz z tym nastąpił kolejny cios w to, ile domu może sobie pozwolić przeciętny pracownik w całym kraju”.

Patrząc na dane z publicznie zarejestrowanych aktów sprzedaży i danych o średnich płacach z US Bureau of Labor Statistics, ATTOM stwierdził, że przystępność cenowa wśród właścicieli domów pogorszyła się w ostatnim kwartale. Część dochodu wymagana do zakupu domu wzrosła do 33%, powyżej powszechnych praktyk kredytowych o stosunku zadłużenia do dochodu wynoszącym 28%.

Mimo to wzrost płac przewyższył ceny mieszkań w 74% analizowanych powiatów – co stanowi odwrócenie trendów w tym samym kwartale 2022 r., kiedy ceny rosły szybciej niż płace w 91% powiatów.

Powiaty o największym wzroście sprzedaży

Hrabstwo Powiązany rynek Wzrost mediany cen sprzedaży r/r
Hrabstwo St. Louis, Missouri Św. Ludwik 19%
Hrabstwo Broward na Florydzie Fort Lauderdale 7%
Hrabstwo Miami-Dade na Florydzie Miami 7%
Hrabstwo Fulton w stanie Georgia Atlanta 6%
Hrabstwo Palm Beach na Florydzie West Palm Beach 6%

Z raportu wynika, że ​​91% analizowanych powiatów odnotowało wzrost cen mieszkań. Wzrosły one o co najmniej 5% na dwóch trzecich rynków, osiągając szczyt w prawie 40% badanych hrabstw.

Spośród 47 hrabstw o ​​populacji co najmniej 1 miliona największy wzrost cen sprzedaży rok do roku miał miejsce na południu, przy czym większość hrabstw znajduje się na Florydzie. Niedobór mieszkań i wzrost liczby ludności spowodowały ceny gwałtownie wzrosną w Sunshine State.

Dolna linia

Podczas gdy inflacja i oprocentowanie kredytów hipotecznych ustabilizowały się, nadal istnieje pewna niepewność co do gospodarki USA. Rezerwa Federalna też jest gotowa podnieść stopy procentowe w lipcu, co może spowodować dalszy wzrost cen mieszkań. Ale jeśli giełda się ochłodzi, a gospodarka popadnie w recesję, ceny mieszkań mogą spaść.

Trzeci kwartał 2023 r. będzie kluczem do ustalenia, czy wzrost cen mieszkań będzie kontynuowany, czy też wygaśnie, tak jak miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego roku. Na razie jednak nieruchomości pozostają rynkiem sprzedającego.

Uwaga autorstwa BiggerPockets: Są to opinie napisane przez autora i niekoniecznie reprezentują opinie BiggerPockets.


Website | + posts

Robert Fertała jest doświadczonym i kompetentnym specjalistą od nieruchomości, który posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Jego wiedza i umiejętności pozwalają mu pomagać klientom w znalezieniu najlepszych nieruchomości dostępnych na rynku, a także w negocjowaniu korzystnych warunków transakcji.

Robert jest znany z precyzji i skrupulatności w swojej pracy. Zawsze dokładnie analizuje każdą ofertę, aby upewnić się, że spełnia ona oczekiwania jego klientów. Jest również bardzo cierpliwy i gotowy do słuchania potrzeb swoich klientów, co pozwala mu lepiej zrozumieć ich oczekiwania i pomóc w znalezieniu idealnej nieruchomości.

Jego znajomość rynku nieruchomości oraz aktualnych trendów i przepisów pozwala mu doradzać klientom w kwestiach związanych z inwestowaniem w nieruchomości, a także w sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Dzięki swojemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu, Robert Fertała cieszy się uznaniem wśród swoich klientów i jest uważany za jednego z najlepszych specjalistów od nieruchomości w branży.

No Comments

Post A Comment